Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Zorunlu göç 97. yılında Sinop’ta anıldı
Lozan Barış Antlaşması kapsamında Türkiye-Yunanistan arasında yapılan ve yüz binlerce insanın hayatını değiştiren mübadele (zorunlu nüfus göçü) 97. yılında Sinop’ta anıldı.

 

09 Şubat 2020 Pazar, 10:00

 

 

Etkinlikler kapsamında Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Derneği üyeleri, kaybedilen vatan toprakları ve mübadelede ölenlerin anısına İskele mevkisinde denize çelenk ve karanfil bıraktı.

 

Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Derneği Başkanı Kenan Aral yaptığı açıklamada, mübadeleye tabi tutulanların yüzlerce yıldır ekip biçtikleri topraklarını, ekmek parası kazandıkları iş yerlerini, evlerini, ibadet ettikleri kutsal mekanlarını, sevdiklerinin mezarlarını geride bırakarak göçtüklerini söyledi.

 

MÜBADİLLER BÜYÜKYERİNİN YAŞADIĞI MEMLEKETLERİ GÖRMEK İSTİYOR

Mübadillerin doğdukları toprakları ziyaret etmelerine uzun yıllar izin verilmediğini savunan Aral, “1. kuşak mübadillerin hemen hemen tamamı memleket hasreti ile bu dünyadan sessizce göçüp gittiler. Son yıllarda giderek artan sayıda mübadil çocuğu ve torunu bir vasiyeti yerine getirircesine aile büyüklerinin yaşadıkları memleketleri ziyaret etmek istiyor. Onların doğdukları kentleri, köyleri, mahalleleri, ibadet ettikleri kutsal mekanları görmek istiyor. Kendi özel tarihlerine ve kültürlerine ait izleri sürmek istiyor” dedi.

 

YENİ DERNEK BİNASININ AÇILIŞI YAPILDI

Ardından Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Derneğinin, Yeni Mahalle Kuru Çeşme Sokaktaki yeni hizmet binasının açılışı gerçekleşti. Burada açıklamalarda bulunan Sinop Vali Yardımcısı Murat Girgin, “Bugün mübadelenin 97. yıl dönümü hem de derneğimizin güzel binasının açılışı vesilesiyle bir araya geldik. Bugün aramızda şehir dışından katılan misafirlerimiz de var. Onlara da bu zor iklim koşullarında geldikleri için teşekkür ederim. Binlerce yıllık tarihimizde çok destansı, kahramanlıklarla dolu sahneler var. Tabii bunların arasında da bazı hazinli öyküler var. Mübadelede o hazin hikayelerden bir tanesi. Mübadil olan bu zorunlu göçe tabi olan Müslüman ve Türk vatandaşlarımız büyük acılar ve büyük sıkıntılar yaşayarak büyük çoğunluğu da gemi yoluyla ve tren yoluyla olmak üzere tüm mallarını, mülklerini bırakarak ardından zorunlu olarak göç ettiler. Tabii, bu dramatik sahnelerin sonucunda güzel vesilelerde gelişti. Sinop’un binlerce yıllık farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış kültürel hayatına onlarda renk kattılar. Günümüzde de buna devam ediyorlar. İşte bugün de bu güzel katkının, kültürel zenginliğin bir parçası olarak çok değerli dernek başkanımızla, üyeleriyle, hem önceki hem şimdiki belediye başkanımızla Sinopumuzun kültür turizmine ve sivil toplumuna büyük hizmet verecek bu binayı, bu eseri kazandırmış oldular. Sinop’un kültür ve turizmde gittikçe yeri artıyor” diye konuştu.

 

Belediye Başkanı Barış Ayhan’da yaptığı konuşmada, yeni dernek binasının Sinop’a ve mübadillere hayırlı olmasını diledi.

 

Mübadele döneminden kalan ve o dönemde kullanılan tarihi eşya ve resimlerin de sergilendiği yeni hizmet binasının açılışına Sinop Vali Yardımcısı Murat Girgin, Belediye Başkanı Barış Ayhan, CHP Sinop İl Başkanı Avukat İnan Savaş Yüksel, CHP Merkez İlçe Başkanı Tolga Kara ile sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Mübadelerinin 97. yılı etkinlikleri kapsamında akşam saatlerinde de dernek binasında tüm şehitler ve göç yollarında vefat edenler icin  Mevlid-i Şerif okutuldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kayrak:

BİLGİLER
tarafından 09 Şubat 2020 - 10:00 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 7 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Kaşe Tekstil
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
SINOP İçin 5 Günlük Hava Tahmini
KÖŞE YAZARLARI
Anket
Aktif anket bulunamadı
Hamsilos
Son Yorumlar