Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Sinop’ta ‘Nükleere Hayır’ Mitingi
Sinop Nükleer Karşıtı Platform tarafından Çernobil Faciası’nın yıl dönümü nedeniyle düzenlenen mitingde nükleer santral karşıtları bir araya geldi.

 

28 Nisan 2019 Pazartesi, 14:00

 

 

Sinop Nükleer Karşıtı Platform tarafından Çernobil Faciası’nın yıl dönümü nedeniyle düzenlenen mitingde nükleer santral karşıtları bir araya geldi.

 

SinopNükleer Karşıtı Platform tarafından 26 Nisan 1986’da meydana gelen Çernobil Faciası’nın 30’uncu yıl dönümü nedeniyle miting düzenlendi. Mitinge katılanlar Eski Otogar mevkiinde toplanıp ‘Nükleere hayır’, ‘Nükleere inat, yaşasın hayat’ sloganları atarak İskele Meydanı’na kadar yürüdü. Çeşitli afiş ve pankartlar taşıyan vatandaşlar Türkiye’ye ve Sinop’a nükleer santral yapılmasını istemediklerini söyledi.

 

Mitingde konuşma yapan Sinop Nükleer Karşıtı Platformu Başkanı Zeki Karataş; “Çernobil’den Fukusima’ya, Üç Mil Adası’ndan İstanbul İkitelli’ye Nükleer Kazalarda yitirdiğimiz insanların anılarına düzenlediğimiz bu etkinlikte hepinizi saygıyla selamlıyorum. Onların anıları bize ışık tutuyor. Bilindiği üzere ABD’ deki Üç Mil Adası’nda yaşanan nükleer kazasının 40. Yılı bu yıl. 1986 Çernobil’ in 33. yılı. İstanbul İkitelli’nin 20. Yılı ve 2011’de Fukushima’da yaşanan felaketin 8. yılı dostlar ve bu kazalarda yaşanan hadiseler bizleri bir araya getirmeye mecbur ediyor. Ve bu nedenle diyoruz ki ne Sinop’ta ne Akkuyu’da ne de Türkiye’nin başka bir yerinde nükleer santral kurulmasına izin vermeyeceğiz dostlar.” Dedi.

 

Ardından konuşan Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan; “Yıllardır mücadelemize destek olan, bizimle omuz omuza yürüyen, Türkiye’nin dört bir tarafından bize destek olan çok değerli misafirlerimiz; tüm Sinop halkı adına hoş geldiniz diyorum. Sevgili dostlar; bir belediye başkanının en asli görevi o kentte yaşayan insanların mutluluğu, huzuru ve refahıdır. O kentte yaşayan insanların sağlıklı bir çevrede yaşamlarını sürdürebilmeleri ve bu sağlıklı çevreyi bozulmadan gelecek nesile aktarmaktır. Bu anlamda Sinop gibi bir nükleer santral tehlikesiyle karşı karşıya kalan bir kentin belediye başkanının bu mücadeleye omuz vermemesi mümkün değildir.” Dedi.

 

Ardından öğrencilerin hazırladığı gösteri ile program son buldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haber57.com.tr

BİLGİLER
tarafından 28 Nisan 2019 - 14:00 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 46 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Kaşe Tekstil
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
SINOP İçin 5 Günlük Hava Tahmini
KÖŞE YAZARLARI
Anket
Aktif anket bulunamadı
Hamsilos
Son Yorumlar