Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Buzhane binası, Sabahattin Ali Kültür Merkezi olacak
Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, eski buzhane binasının restore edilerek bir Kültür Merkezi haline getirileceğini ve Sinoplu bir heykeltıraş tarafından yapılacak Sabahattin Ali heykelinin de önüne konularak isminin Sabahattin Ali Kültür Merkezi olacağını söyledi.

 

15 Ocak 2020 Çarşamba, 11:00

 

Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, yıllardır sonuç bekleyen eski buzhane binasının restorasyonu ile ilgili bilgiler verdi. Eski buzhane binasının revize edilen yeni projesinin onaylanması ile ihaleye çıkacaklarını belirten Sinop belediye Başkanı Barış Ayhan; “Projenin tamamlanması ile Sabahattin Ali’nin koğuşunun ön tarafında kendi ismini taşıyan ve önünde heykeli olacak olan binanın Sabahattin Ali Kültür Merkezi olarak Sinopluların hizmetine açılacağız” dedi.

 

Buzhane binası ilgili bilgi veren Başkan Ayhan; “Eski buzhane binası ile ilgili daha önce yapılmış bir proje vardı, KUZKA tarafından onaylanmış. O zaman 4 milyon TL’lik bir projeydi, 3 milyon TL’si KUZKA tarafından finanse edilen bir projeydi. Bu proje 3 – 4 yıl önceki bir proje olduğu için tekrar revize etmek gerekti. KUZKA’dan projeniz onaylandı, başlayabilirsiniz yazısını aldıktan sonra biz yaklaşık maliyet ile projeyi tekrardan gözden geçirme ihtiyacı duyduk. Projeyi tekrar gözden geçirdiğimizde bina içindeki buz yapan makinaların dışarı çıkartılıp dışarıda sergilenmesi var. Bu proje yapılırken buzhane binası tescilli eser değildi, yani biz buzhane binasının duvarlarına kepçeyi vurup yıkarak içerideki makinaları çıkartıp tekrar orayı örerek kapatabilirdik. Ama artık buzhane binası sivil mimari örneği ve tescilli eser. Bizim şuanda o makinaları oradan dışarı çıkartma imkanımız yok. O yüzden biz projeyi revize etme ihtiyacı duyduk ve projemizi revize ettik. Şimdi Anıtlar Yüksek Kurulu gitti, orası da yeni halini onayladıktan sonra ihaleye çıkacağız. Yaklaşık maliyetlerini çıkarttık. Orayı yaparken ismini de Sabahattin Ali Kültür Merkezi ismini vererek önüne de heykelini dikmek istiyoruz. Heykelle ilgilide Avrupa’da bu işleri yapan Sinoplu hemşehrimizde geldi, onunla anlaştık protokolü de imzaladık.  Kendisine iki heykel yaptıracağız. Biri Tarzan Kemal heykeli, diğeri de Sabahattin Ali heykeli olacak. Sebahattin Ali heykeli, buzhane binası bittiğinde oraya dikeceğiz. Hem Sebahattin Ali’nin koğuşunun ön tarafında onun ismini taşıyan bir Kültür Merkezinin önünde heykelini Sinoplular ile buluşturacağız” diye konuştu.

 

 

ÇEKEK YERİNİ YAZA YETİŞTİRECEĞİZ 

Çekek yeri projesi ile ilgili de bilgi veren Başkan Ayhan; “Çekek yeri ile ilgili daha önce çizilmiş bir proje var. Ama projenin deniz kısmı birinci derece arkeolojik sit alanı olduğu için kurula takılmış bir projeydi. Biz hiç fazla detaya girmeden o projenin karadaki kısmını alıp hemen başlayarak bu yaza yetiştireceğiz. Yapacağımız şey çok karmaşık bir proje değil. Buzhanenin önündeki söğüt ağacının kenarından başlayarak Hamsi yolunun oraya kadar bir kaldırım yapacağız. Sahilden bir yürüyüş ve bisiklet yolu yağacağız. Sahilden geçen yol ile asfaltın kenarından geçen yolun birbirine bağlayan yürüyüş yolları yapacağız. Etrafını yeşillendirerek, banklar koyarak ışıklandıracağız. Bu yaza yetiştireceğiz inşallah. Şuan ki lunaparkın olduğu yerde aynı şekilde hem kale surlarının olduğu taraftan hem yol tarafından aynı şekilde yapıp bir kısmı otopark, bir kısmı insanların dinlenip oturabileceği küçük kamelya ve bankların olacağı bir alan yapacağız. Çay bahçesi, büfe gibi hiçbir ticari işletme olmayacak” dedi.

 

 

SİNOP, KÜTÜPHANE İLE OTEL MELİA KASIM ARASINA SIKIŞMIŞ DURUMDA

Talep gelmesi halinde Aşıklar Caddesindeki hediyelik eşya satan butikler gibi sezonluk olarak büfelerin o alana koyulabileceğini belirten Ayhan açıklamasına şöyle devam etti; “Çünkü bütün Sinop kütüphane ile otel Melia Kasım arasına sıkıştı. Biz istiyoruz ki bu yaz burayı açalım ve buranın yükünü biraz oraya çekelim. Bu sene Aşıklar Caddesi de bu şekilde olmayacak. Önümüzdeki ay burası ile ilgili ihaleye çıkıyoruz. 2 metreye 2 metre ahşap şekilde biz yaptıracağız, arkadaşlarımız projelerini hazırladılar. Biz yaptıracağız ve götürüp yerlerine koyacağız. Talep çok olursa kura ile veya maddi durumuna göre Sivil Toplum Kuruluşu olması, topluma kamuya hizmet ediyor kimliği olması gibi konuları göz önüne alarak dağıtımını gerçekleştireceğiz. Geçtiğimiz yaz ki karmaşadan kurtaracağız orayı. Kulübeleri biraz fazla yaptırarak İskele girişimde bulunan saç kulübeleri de değiştireceğiz”.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından bir ekip geldi ve Sinop’ta imar affından yararlananları incelediklerini söyleyen Başkan Ayan; “Şahıslar kendi beyanlarına göre başvuruda bulundukları için, yanlış beyanda bulunanları tespit ediyorlar ve yanlış beyanda bulunanları iptal ediyorlar ve bunlarda yıkılacak. Sinop’u bu sahil işgallerinden de kurtaracağız” dedi.

 

Kaynak:
BİLGİLER
tarafından 15 Ocak 2020 - 11:00 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 2 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Kaşe Tekstil
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
SINOP İçin 5 Günlük Hava Tahmini
KÖŞE YAZARLARI
Anket
Aktif anket bulunamadı
Hamsilos
Son Yorumlar